Parksepa Raamatukogu   Kanariku 7, Parksepa alevik, Võru vald, 65509

Juhataja: Elvi Määr   See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. con tel 78 50 515  con mobile 5333 0648

Avatud:

01.november kuni 31.märts
E,T,N,R 11.00-18.00
 01.aprill kuni 31.oktoober
  E,T,N,R 11.00-19.00

ege johanson2Kuidas hoolitseda oma lülisamba ja liigeste eest? Sel teemal pidas 10. oktoobril Parksepas suurepärase loengu doktorikraadiga füsioterapeut Ege Johanson. Raamatukogu keldrisaal oli sel õhtul rahvast puupüsti täis - ligi poolsada(!) huvilist oli tulnud teda kuulama. Õhtu muutis eriliseks see, et Ege esines oma kodualeviku rahva ees.

“Omal ajal arvasid paljud, et lähen õppima muusikat,” meenutas ta. Oli aga aasta 1997 ja Tartu Ülikooli lahtiste uste päeval jäi Ege pilk pidama uuel erialal – füsioteraapial. Esimene töökoht pärast ülikooli cum laude lõpetamist oli Ida-Tallinna Keskhaiglas. “Kahe aasta pärast olin läbipõlenud füsioterapeut. Mõtlesin vahetada eriala.” Jätkama veenis kolleeg, kes lõi erapraksise. Seal sai Ege rakendada patsiendi heaks kõike õpitut, mitte ainult 30minutilist ravivõimlemist, mida finantseerib haigekassa.

Täna on tal Tartus oma erapraksis (Füsiokliinik OÜ Lõunakeskuses) ja ta valmistab ülikoolis ette tulevasi füsioterapeute anatoomias.

Kaasahaarava esineja ja oma ala professionaalina tegi Ege Parksepa rahvale väga selgeks, kui tähtis on inimesele tema lülisammas. Võib-olla mõtles nii mõnigi esimest korda sellele, missugune on tema harjumuspärane kehahoid ning igapäevased tööasendid või töövõtted. Kas ka tema tassib toidukotti alati sama käe otsas (tekib asümmeetria kehapoolte vahel ja lülisammas võib kalduda ühele küljele, mis omakorda võib põhjustada lihaspingeid ja valu). Põlveliigese valud aga võivad olla seotud istuva eluviisiga. Jalgade vereringe muutub kehvaks, sest istudes surutakse kinni kubemes ja põlveõndlas olevad veresooned. Ege ütleb, et läheb oma 15 aastat enne, kui keha valesti toimimisest sümptomitega märku annab.

Palju praktilist tarkust ja järelemõtlemisainet pakkunud loeng kestis poolteist tundi, kuid möödus ruttu. Kes tahtis, sai pärast Egelt ka nelja silma all nõu küsida. Kokkusaamine toimus täiskasvanud õppija nädalal ja selle korraldas Parksepa raamatukogu.

Ilona Sääsk