Parksepa Raamatukogu   Kanariku 7, Parksepa alevik, Võru vald, 65509

Juhataja: Elvi Määr   See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. con tel 78 50 515  con mobile 5333 0648

Avatud:   

01.november kuni 31.märts
E,T,N,R 11.00-18.00 
 01.aprill kuni 31.oktoober
  E,T,N,R 11.00-19.00

8.septembril 2017 kohtusid Parksepa kooli 2.-6.klassi õpilased lastekirjanik Leelo Tunglaga. Juba aastaid on nii olnud, et Võru Keskraamatukogu lasteosakond kutsub suvelugejatega kohtuma mõne lastekirjaniku, kes nõustub ka meie koolis esinema.

Leelo Tungal, lastekirjanduse elav klassik tähistas läinud suvel 70.juubelit. Saalitäis lapsi tõusis püsti ja laulis väärikale külalisele sünnipäevalaulu. Seda oli armas kuulata!

Kirjanik, kes alustas kirjanduslikku loometööd 1960-ndatel aastatel, on saanud hinnatud luuletajaks, prosaistiks, tõlkijaks ja libretistiks. Tema loomepagasis on üle 80 raamatu. Inspiratsiooni on jagunud aabitsa jaoks ja 24 aastat on oldud ajakirja Hea Laps peatoimetaja. Kirjanik innustas lapsi raamatutega sõprust pidama ja nutiseadmeid kõrvale jätma. Ta ergutas lapsi ise kirjutama ja kirjatööde võistlustel osalema. „Ise kirjutamine õpetab suhtlema, ennast väljendama ja teiste loomingut hindama”, märkis kirjanik. Nende ridade autor armastab L.Tungla rikkalikku luuleloomingut. Suure kaasaelamisega lugesin autobiograafilisi teoseid „Seltsimees laps” ning „Samet ja saepuru”.Nendes on kurba ja naljakat, nagu elus ikka. Huviga ootan kolmandat raamatut, järge, mida autor lugejate soovil kirjutab. Järgmise aasta märtsis jõuab kinodesse teoste põhjal valminud film.

17. aprillil oli Parksepa raamatukogus külas “Minu Saksamaa. Kirju lapitekk” autor Marianne Suurmaa. Möödunud aastal ilmunud raamatus võtab ta kokku oma pere 5aastase rännaku Saksamaal. Kohtumisele tulnud parkseplased said sellele kaasa elada slaidide vahendusel.

Kirjanduslik- muusikaline õhtu oli plaanis novembris. See kuu oli Võru Instituudi projektijuhile Tiia Allasele töörohke, sest toimus võrokeelse kirjanduse nädal. Seetõttu jäi meie üritus advendiajale, detsembrikuu 7.päevale.

Kuulasime Tiia Allase võrokeelset ettekannet, milles käsitleti Richard Rohu, Madis Kõivu ja Kauksi Ülle loomingut. Muusikalises osas esinesid Hillar Surva kitarril ja Jaak Eenlo suupillil.

Nende koosmäng oli väga meisterlik ja tekitas kuulajates meeldivaid emotsioone. Nii head suupillimängu kuuleb harva. Muusikud rääkisid oma esinemistest ja sobivast koostööst, mille tulemusel on saavutatud konkurssidel esikohti.

Elvi Määr

5.01.2017

ege johanson2Kuidas hoolitseda oma lülisamba ja liigeste eest? Sel teemal pidas 10. oktoobril Parksepas suurepärase loengu doktorikraadiga füsioterapeut Ege Johanson. Raamatukogu keldrisaal oli sel õhtul rahvast puupüsti täis - ligi poolsada(!) huvilist oli tulnud teda kuulama. Õhtu muutis eriliseks see, et Ege esines oma kodualeviku rahva ees.

“Omal ajal arvasid paljud, et lähen õppima muusikat,” meenutas ta. Oli aga aasta 1997 ja Tartu Ülikooli lahtiste uste päeval jäi Ege pilk pidama uuel erialal – füsioteraapial. Esimene töökoht pärast ülikooli cum laude lõpetamist oli Ida-Tallinna Keskhaiglas. “Kahe aasta pärast olin läbipõlenud füsioterapeut. Mõtlesin vahetada eriala.” Jätkama veenis kolleeg, kes lõi erapraksise. Seal sai Ege rakendada patsiendi heaks kõike õpitut, mitte ainult 30minutilist ravivõimlemist, mida finantseerib haigekassa.

Täna on tal Tartus oma erapraksis (Füsiokliinik OÜ Lõunakeskuses) ja ta valmistab ülikoolis ette tulevasi füsioterapeute anatoomias.

Kaasahaarava esineja ja oma ala professionaalina tegi Ege Parksepa rahvale väga selgeks, kui tähtis on inimesele tema lülisammas. Võib-olla mõtles nii mõnigi esimest korda sellele, missugune on tema harjumuspärane kehahoid ning igapäevased tööasendid või töövõtted. Kas ka tema tassib toidukotti alati sama käe otsas (tekib asümmeetria kehapoolte vahel ja lülisammas võib kalduda ühele küljele, mis omakorda võib põhjustada lihaspingeid ja valu). Põlveliigese valud aga võivad olla seotud istuva eluviisiga. Jalgade vereringe muutub kehvaks, sest istudes surutakse kinni kubemes ja põlveõndlas olevad veresooned. Ege ütleb, et läheb oma 15 aastat enne, kui keha valesti toimimisest sümptomitega märku annab.

Palju praktilist tarkust ja järelemõtlemisainet pakkunud loeng kestis poolteist tundi, kuid möödus ruttu. Kes tahtis, sai pärast Egelt ka nelja silma all nõu küsida. Kokkusaamine toimus täiskasvanud õppija nädalal ja selle korraldas Parksepa raamatukogu.

Ilona Sääsk

17. veebruari pärastlõunal saime Parksepa raamatukogus esimest korda kokku selleks, et rääkida, mida head ja teistele soovitamisväärset on keegi viimasel ajal lugenud. Et kõik kokkutulnud olid tublid lugejad, siis läks mõttevahetus kohe käima ja seda jätkus rohkem kui kaheks tunniks. Hea kohv – Elvi on lahke kostitaja – aitas ka kaasa.

“Ega teisele raamatu soovitamine olegi nii lihtne,” arvas Helju Kalme. “Mis minu meelest väga hea, ei pruugi teisele niisama hea olla. Inimest peab tundma – ja ka siis pole täit kindlust, et ta su arvamust jagab.” Kuulajad siiski kirjutasid usinalt raamatupealkirju üles ja soovitatud raamatuid võeti koju lugemiseks kaasa.

Elav muusika endise klaveriõpetaja Undina Matteuse esituses ning katkend pärsia keelest tõlgitud humoorikast raamatust “Minu onu Napoleon” lisasid koosolemisele vaheldust. Omaette üllatus oli Võru keskraamatukogu kauaaegse pearaamatukoguhoidja Ere Raagi luulekäsitlus ja värsside lugemine. Kui tänapäeval kirjutatud luule polegi nagu luule, pigem napi sõnastusega proosatekst, siis Ere suus kõlas see siiski täitsa luule moodi. Ja aru saime ka, mida autor oli öelda tahtnud, sest Ere oskas ilmeka esitusega mõtte välja tuua. Ta ise on suur luulesõber ja lootis ka meis äratada huvi luule vastu.