Kirjanik A.Tuuri, tuntud oma headuses, on saanud mainekaid auhindu, sealhulgas Põhjamaade Nõukogu kirjandusauhind ja Soome kirjanduspreemia Finlandia. Mulle on ta tuttav varem loetud romaanide Pohjanmaa”, „Talvesõda”, „Ameerika-trett” ja „Uus Jeruusalemm” järgi.

Ajalooline romaan „Igitee” algab sündmusega 1930.a augustiööl. Relvastatud küüditajad tulid tallu, kus elas Jussi Ketola naise ja kolme lapsega. Sel ajal levis Soomes äärmusparempoolne lapua-liikumine. Lapualased võtsid peremehe kinni ja viisid ta pesuväel kodunt minema.Jussi ütles, et ta on küll vasakpoolsete vaadetega, vallavolikogusse valituna astunud välja vaesemate kaitseks, kuid pole kommunist. Küüditajad peksid, alandasid ja solvasid Jussit, vedasid teda autoga läbi mitmete valdade Soome-Nõukogude Liidu piiri äärde. Nende eesmärk oli Jussi maha lasta või Nõukogude Liitu saata. Piirivalvekordonis selgus, et siseministeerium on ära keelanud kommuniste üle piiri saata. Jussi kuulis salaja, et küüditajad otsustasid ta soos maha lasta. Viimases hädas hakkas mees Venemaa piiri poole põgenema... Karjalas sai Jussi uue perekonnanime ja passi. Soome saadeti tõend, et Jussi Ketola suri haiglas põgenemisel saadud vigastuste tagajärjel.

Peagi mõistis Jussi, et „töörahva paradiisi” sattununa on maapealses põrgus. Sellest said aru ka need soomlased, kes olid Stalini kutsel Nõukogude Liitu tulnud Ameerika Ühendriikidest ja Kanadast.

E.Määr
27.12.2017